• O škole

• PREHĽAD NAJVÝZNAMNEJŠÍCH AKTIVÍT ŠKOLY PO ROKU 1990:

• Škola mala 10 tried pre ročníky 1.– 5. Budova bola dvojposchodová, na svoju dobu moderná, so širokými chodbami a veľkými svetlými triedami. Počas druhej svetovej vojny sa v škole vyučovalo v maďarskom jazyku.

Rozvoj južnej časti Košíc si vyžiadal výstavbu novej školy, v ktorej sa prvýkrát začalo vyučovať v školskom roku 1932/33. Jej oficiálny názov bol Štátna ľudová škola na Barčianskej triede a bola to prvá štátna škola postavená v Košiciach po roku 1918.

V šk. roku 1953/54 sa v rámci zmeny školského systému škola zmenila na osemročnú strednú školu. Popri zmene obsahovej náplne sa rozšíril počet tried na 15. V rokoch 1959 až 1960 bola urobená prístavba, a tak sa žiakom poskytli lepšie podmienky pre vzdelávanie. V mimoškolskej činnosti sa zdôrazňovala telesná výchova príprava žiakov na rôzne súťaže, kultúrne podujatia. V tomto období boli novovybudované ihriská, klzisko a postavila sa telocvičňa. Pýchou školy bola v tom čase školská záhrada, ktorá budila obdiv celého mesta rozmanitosťou rastlinstva a úpravou.

Počas prestavby školstva začatej v roku 1976 sa škola zmenila z 9 na 8 ročnú základnú školu. V rámci starostlivosti o školu boli v týchto rokoch vyasfaltované ihriská a areál školy bol oplotený. Žiaci sa zapájali do nácviku spartakiád, každoročne sa usporadúvali recitačné súťaže a športové turnaje. V obvodných a mestských kolách získavali žiaci popredné miesta.

Dňom 1.9.1978 sa riaditeľkou školy stáva pani Cecília Štegenová – Kováčová. Hneď od začiatku školského roka sa začalo s generálnou opravou budovy školy. V prvej etape sa uskutočnila oprava vodoinštalácie, elektrického vedenia a bola urobená nová strecha. Pre zlepšenie pracovného prostredia bol vymenený nábytok v triedach i v kabinetoch a zriadili sa dve moderné odborné učebne fyziky a chémie. V ďalšej etape boli vymenené okná a urobila sa vonkajšia úprava školy. Pozornosť v tých rokoch sa venovala oslavám historických udalostí, žiaci sa zúčastňovali celoštátnej spartakiády v Prahe, boli úspešní riešitelia matematických, fyzikálnych a chemických olympiád, získavali dobré umiestnenia v obvodných a okresných kolách recitačných, speváckych a športových súťaží.

V roku 1990 bol v demokratických voľbách za riaditeľa školy zvolený pán Vladimír Šamaj.

• PREHĽAD NAJVÝZNAMNEJŠÍCH AKTIVÍT ŠKOLY PO ROKU 1990:

• rok 1991
          - vznik prvej triedy pre zrakovo postihnutých žiakov
          - založenie školského časopisu

rok 1993
          - vytvorenie tried s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov
          - zapojenie sa do projektu Zdravá škola

rok 1995
          - vznik muzikálového súboru Gemko
          rok 1997
          - rekonštrukcia kúrenia
          rok 1998